7 Kasım 2007 Çarşamba

Finlandiya da okul baskını: 7 Ölü

HELSİNKİ - Başkent Helsinki’nin kuzeyindeki Tuusula kentindeki saldırıyı gerçekleştiren 18 yaşındaki genç sınıfları tek tek gezerek çok sayıda kişiyi öldürdü. Saldırganın okul müdürünü de vurduğu iddia ediliyor.

Saldırganın “Jokela Lisesi’nde Katliam” adıyla YouTube’a koyduğu video, saldırının aylar öncesinden planlandığını gösteriyor. Videoda saldırganın “Sisteme karşı devrim” ifadesini kullandığı da belirtiliyor.Polis olayın kontrol altına alındığını belirtirken, saldırganın akıbeti henüz bilinmiyor. Finlandiya’da ilk kez bir okulda yaşanan ateş açma olayının ardından hükümetin olağanüstü toplanacağı açıklandı.

Kaynak: ntvmsnbc.com


Şimdi, Finlandiya gibi bir ülkede böyle bir olayın olabileceği hiç aklımın ucundan geçmezdi, çünkü Finlandiya öğretim sistemi, okul sistemi, vs. bizim diyarlarda o kadar övülüyor ki, aklının ucundan böyle bir şey geçirmemen doğal.


Bu konuyu Lise dönemimde Proje olarak işlemiştim, Proje de Littleton (A.B.D. / Colorado) Columbine High School katliamı'ydı. O günler bu konularla baya ilgilenir olmuştum. Çünkü kendimce Öğrencilerin asıl suçlu olmadığını o gün projemde kanıtlamaya çalışmıştım.


Aranızda okuyanlar, veya okulu yeni bitmiş olanlar bana büyük ihtimal hak vereceklerdir ki, Öğrencilerin üstüne gereksiz, ve anlamsız bir biçimde yükleniliyor, bu Türkiyede, Amerikada, Almanyada, yani kısaca her yerde aynıdır.


1913 senesinde ilk defa böyle bir olay yaşanmıştır, ve o günden beri bu türlü katliamlar da hep tek bir mesaj verilmiştir 'Sisteme İsyan'. Evet, yüklendiğiniz insanlar (!) daha çocuk yaşta. Boşuna bu kadar baskıya ve strese sokmaya gerek yok.
İnsan yapıları farklıdır, bazıları bu baskıyı kaldırır, bazıları kaldıramaz, kaldıramayanları tarih yazdı tek tek.

Ayrıca şöyle bir şeye de inanıyorum. Bu tür katliamlar engellenmesi imkansız bir şey değildir. Çünkü böyle bir eyleme karar vermiş insanlar zaten artık kontrolden çıkmış insanlardır, dünyaca ünlü Liselerde, Kolejlerde, Üniversitelerde bu tür olaylar meydana geldi, bu tür okullarda öğretim üyesi olan insanlar bu tehlikeyi fark etmiyolarsa, affedin ama o Öğretmenlik Diplomalarını bi taraflarına yerleştirsinler.

Neyse çok şey yazdım hiç bir şey anlatamadım galiba, ama bu eylem ilk değildi son da olmayacak.

Türkiye de bugüne kadar böyle bir şey oldumu bilmiyorum, araştırdım bulamadım benzer bişey, Türk milleti sanki daha umursamaz daha hiç birşeyi takmayan insanlara sahip, bizim çocuklar avrupanın herhangi başka biyerinden daha çok baskıya mağdur kaldıkları halde, hiç böyle bir eyleme başvurmuyorlar, sebebi de heralde herkesin 'Gün olur devran döner' atasözüne inancının tam olması.

Bugüne kadar yaşanan okul katliamları:

  • 18 Mayıs 1927, Bath, Michigan, ABD - 45 Ölü (Bath Okul Katliamı)
  • 11 Haziran 1964, Köln, Almanya - 10 Ölü (Volkhoven Katliamı)
  • 1 Ağustos 1966, Austin, Texas, ABD - 17 Ölü (Charles Whitman)
  • 3 Haziran 1983, Eppstein, Hessen, Almanya - 5 Ölü, 14 Yaralı (Freiherr-vom-Stein Okul baskını)
  • 13 Mart 1996, Dunblane, İskoçya - 17 Ölü (Thomas Hamilton, Dunblane Katliamı)
  • 20 Nisan 1999, Littleton, Colorado, ABD - 15 Ölü (Littleton Okul Katliamı)
  • 26 Nisan 2002, Erfurt, Almanya - 17 Ölü (Erfurt Baskını)
  • 20 Kasım 2006, Emsdetten, Nordrhein-Westfalia, Almanya - 1 Ölü, 37 Yaralı (Emsdetten Katliamı)
  • 16 Nisan 2007, Blacksburg, Virgina, ABD - 32 Ölü, 29 Yaralı (Virgina Tech Katliamı)
  • 07 Kasım 2007, Tuusula, Helsinki, Finlandiya - 8 Ölü


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder